Standard & Poor’s: w Polsce nic się nie zmieniło, będzie stabilnie

pełnomocnik w spółce z .o.o.

Spółka Standard & Poor’s Financial Services LLC będąca jednostką zależną od notowanej na nowojorskiej giełdzie S&P Global Inc. opublikowała raport dotyczący oceny kredytowej Polski.

Rating kredytowy oznacza opinię na temat zdolności kredytowej danego podmiotu (...) wystawioną przy wykorzystaniu uznanego i zdefiniowanego systemu rankingowego (...)

Źródło: art. 3 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1060/2009 z dnia 16 września 2009 r. w sprawie agencji ratingowych 

Prostszymi słowami – rating kredytowy Polski to informacja o tym jak bardzo prawdopodobne jest bankructwo naszego państwa skutkujące odmową spłaty zaciągniętych za granicą zobowiązań.

W klasyfikacji S&P stosuje się kategorie od D (niska ocena, bankrut) do AAA (najlepsza ocena). O szczegółach można poczytać na stronie firmy.

Grudniowa ocena Standard & Poor’s

Ocena BBB+ dotycząca naszego kraju się nie zmieniła i polskie zadłużenie wykazuje odpowiednie parametry ochrony inwestorów zagranicznych. To co się zmieniło to perspektywa dotycząca modyfikacji oceny w przyszłości. W ocenie analityków tworzących raport (są to: Felix Winnekens z Frankfurtu, Karen Vartapetov z Moskwy i Juili Pargaonkar z Bombaju) pomimo wcześniejszych przewidywań nie będzie gorzej. Co prawda, lepiej też nie będzie. Według wymienionych wyżej analityków wszystko wskazuje na to, że nic się nie zmieni tzn. perspektywa jest “stabilna”.

Uzasadnienie oceny

Raport zawiera uzasadnienie podjętej decyzji w postaci listy czynników jakie wpłynęły na ustalenie takiego, a nie innego ratingu. Składają się na to poniższe kwestie.

NBP

Rząd zostawił Narodowy Bank Polski w spokoju pomimo wcześniejszych obaw analityków, że rządzący będą próbowali przejąć i kontrolować niezależne instytucje. Co prawda, Rada Ministrów wciąż analizuje możliwości wprowadzenia zmian w Komisji Nadzoru Finansowego i wciąż trwają prace nad rozwiązaniem problemu kredytów frankowych, ale działania te nie będą miały większego wpływu na niezależność NBP.

Trybunał Konstytucyjny i media

Podobnie ze zmianami w Trybunale Konstytucyjnym i mediach – poza konfliktem z Komisją Europejską nie ma to większego znaczenia pod względem ekonomicznym.

Wzrost gospodarczy

Wzrost gospodarczy jest słabszy niż się spodziewano ze względu na niską absorpcję pieniędzy z Unii Europejskiej i niepewność prowadzenia biznesu w Polsce. Objawia się to niższymi inwestycjami oraz niższą aktywnością w budownictwie. Dodatkowo program 500+ nie wpłynął na wzrost konsumpcji w takim stopniu jak rząd oczekiwał. Jednakże analitycy S&P oczekują przyrostu inwestycji w przyszłości spowodowanych realizacją projektów unijnych, wzrostem płac i zmianami na rynku pracy.

Finanse publiczne

Jeśli chodzi o publiczne finanse, to niski wzrost gospodarczy nie będzie miał dużego wpływu na budżet w 2016 roku ze względu na jednorazowe wpływy z zakończonego przetargu na częstotliwości LTE. W 2017 roku odczuwalna będzie presja budżetowa spowodowana niemożnością wprowadzenia podatku od handlu, brakiem jednorazowych zastrzyków finansowych (pieniędzy z LTE już nie będzie – przyp. autora niniejszego bloga) i wprowadzeniem niższego wieku emerytalnego.

Analitycy S&P oczekują, że dług publiczny będzie systematycznie rosnąć. W międzyczasie rząd będzie bawił się w kreatywną księgowość ukrywając zadłużenie publiczne za pośrednictwem spółek Polski Fundusz Rozwoju S.A. i Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A.

Sektor finansowy

Pomimo tego, stan polskiego sektora finansowego jest dobry. Jednak może nastąpić pogorszenie kondycji sektora bankowego ze względu na wprowadzony podatek bankowy, konieczność dokonania przez banki zwiększonych wpłat do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i ryzyko wprowadzenia ustawy obciążającej banki kosztami rozwiązania problemu kredytów frankowych.

Wnioski

W związku z powyższym analitycy ocenili dwuletnią perspektywę oceny Polski na stabilną tzn. w ciągu najbliższych dwóch lat ocena powinna pozostać na poziomie BBB+.

Znaczenie ratingu S&P dla MSP

Czy rating i raport S&P ma jakiekolwiek znaczenie dla małych i średnich firm?

Sama ocena niewiele mówi przeciętnemu właścicielowi małego lub średniego biznesu. Co nas właściwie obchodzi, że pan Pargaonkar z Indii (mający w sumie trzy lata doświadczenia zawodowego) zrobił jakieś tabelki, analityk z Niemiec (6 lat doświadczenia) napisał jakiś raport, a zebranie uchwaliło, że Polsce należą się jakieś literki (BBB+). Na podobnych posiedzeniach analitycy z S&P dawali najwyższe noty toksycznym aktywom, co mogło się przyczynić do wywołania światowego kryzysu finansowego w 2008 roku.

Z drugiej strony – czy świadome ignorowanie takich opracowań ma sens? Obecnie jesteśmy zalewani potopem informacji. Większość ludzi niewiele wynosi z przekazywanej im wiedzy. Może warto pochylić się nad omawianym w niniejszym artykule raportem?

Opracowanie S&P ktoś przygotował tj. dokonał analizy sytuacji Polski z perspektywy ekonomisty. Twórcy raportu mają wykształcenie zdobyte w trakcie studiów na kilku uczelniach. Nie są to przypadkowi ludzie. Zebrali, zweryfikowali i zinterpretowali dane za Ciebie. Otrzymujesz darmowego gotowca. Co zrobisz z wiedzą przekazaną w raporcie?

Prowadzenie biznesu w latach 2017-2018

Opracowanie S&P dotyczy ratingu kredytowego Polski. Jednak z informacji tam zawartych można wyciągnąć pewne wnioski odnoszące się do funkcjonowania małego i średniego biznesu.

Waluta

Według analityków S&P, na podstawie obecnie dostępnych danych, w ciągu najbliższych dwóch lat sytuacja jeśli chodzi o spłatę zadłużenia zagranicznego będzie stabilna. Oznacza to, że nie przewidują krachu na złotym.

waluty_2016

Kursy głównych walut w ciągu ostatniego roku były stabilne.

Media i Trybunał Konstytucyjny

Zmiany w mediach i TK nie mają większego wpływu na biznes. Jeśli nie jesteś podwykonawcą Telewizji Polskiej S.A. to chyba nie warto się przejmować ramówką „Wiadomości”.

Podobnie z TK. Czy ta instytucja ma tak duży wpływ na Twój biznes i majątek? Poprzedni rząd zagrabił część pieniędzy z OFE. Sędziowie TK stwierdzili, że wszystko jest w porządku. Obecny rząd planuje zamienić posiadane przez OFE akcje przedsiębiorstw na jakieś zapiski w ZUS-ie. „Zreformowany” TK zapewne również stwierdzi, że notatki sporządzone przez urzędników są równie wartościowe co udziały w przedsiębiorstwach. Nie mamy na to zbyt dużego wpływu.

Prowadząc biznes w przyszłości uznaj, że wszelkie “składki” to kolejny podatek, który zostanie przekazany na kupienie głosów w wyborach, zwolnione z opodatkowania diety poselskie lub ośmiorniczki.

Konsumpcja

Program 500+ ma wpływ na wzrost wydatków na konsumpcję. Jeśli szukasz niszy biznesowej, planujesz zmienić lub dopasować profil swojej działalności, wówczas poszukaj danych na temat struktury wydatków beneficjentów tego zasiłku. Sprawdź na co wydawane są pieniądze i spróbuj zagospodarować tę niszę.

Wyższe wynagrodzenia

S&P przewiduje, że nastąpi wzrost wynagrodzeń. W związku z tym będziesz musiał ograniczyć zatrudnienie i/lub podwyższyć płace. Dodatkowo nastąpi wzrost cen pracochłonnych usług (sprzątanie, ochrona, prace manualne). Przeanalizuj jakie stanowiska możesz wyeliminować lub ograniczyć nakład pracy. Sprawdź co w firmie możesz zautomatyzować.

Czy możesz ograniczyć częstotliwość i czas pracy osoby z firmy sprzątającej? Czy jest coś na co powinieneś zwrócić uwagę w trakcie najbliższego remontu? Łatwo zmywalne powierzchnie, samoczyszczący ekspres do kawy, montaż wydajniejszej zmywarki do naczyń, likwidacja progów, aby umożliwić przejazd odkurzacza automatycznego to niektóre przykłady.

Prace biurowe: eliminacja i optymalizacja niektórych manualnych procesów (automatyczne fakturowanie, wprowadzenie skanerów z kodami QR zamiast ręcznego wprowadzania danych), przejście na faktury elektroniczne, kwalifikowany podpis do zawierania umów z niektórymi kontrahentami, zweryfikowany profil na ePUAP do prowadzenia korespondencji z urzędami, wydruk znaczków Poczty Polskiej bezpośrednio na kopertach za pomocą usługi envelo.

Jeśli zastanawiasz się nad wykupieniem usług firmy ochroniarskiej, to czy nie tańszy będzie montaż monitoringu oraz systemu alarmowego połączonego z czujnikami zalania i dymu? Oczywiście jeśli ryzyko jest zbyt duże wówczas nie rób głupich oszczędności.

Czy zabezpieczyłeś środki na wzrost wynagrodzeń? W 2016 roku było to średnio 4%, ale w dużej mierze zależy od branży.

Wzrost podatków

Przewidywany wzrost ściągalności podatków i zwiększenie deficytu budżetowego oznacza podniesienie podatków i ich transfer do wyborców w postaci świadczeń socjalnych. Czy jesteś gotowy na większe obciążenia fiskalne, wyższy koszt usług prawno-księgowych i działania urzędników aparatu skarbowego?

Wzrost cen usług finansowych

Podatek bankowy oraz wzrost płac spowoduje dalsze zwiększenie opłat i prowizji w bankach m.in. za przelewy, obsługę kredytową i operacje walutowe. Sprawdź w jaki sposób możesz obniżyć koszty np. poprzez konsolidację kredytów, likwidację zbędnych kart kredytowych, korzystanie z lepszych kursów walut w innych bankach.


Zainteresował Cię ten artykuł?

Z dokumentem można zapoznać się na stronie internetowej firmy Standard & Poor’s Financial Services LLC “Poland Outlook Revised To Stable On Reduced Concerns Over Central Bank Independence; ‚BBB+’ FC Rating Affirmed” (konieczna jest wcześniejsza bezpłatna rejestracja).