Praca dorywcza po godzinach jako źródło dodatkowego zarobku

praca dodatkowa

W jaki sposób można dorobić do pensji bez konieczności zakładania firmy? Czy można wybrać dni i godziny pracy? Co jest bardziej opłacalne – stawka godzinowa, czy wynagrodzenie uzależnione od efektu?

Czasem zdarza się, że ze względu na wydarzenia z przeszłości takie jak wypadek, choroba lub zaciągnięte kredyty Twoja obecna sytuacja finansowa jest nie najlepsza. Ewentualnie chcesz odłożyć jakieś dodatkowe pieniądze na założenie własnego biznesu, wkład własny na mieszkanie lub po prostu zgromadzić fundusze na czarną godzinę. Jeśli obciąłeś koszty życia do minimum, ale wciąż brakuje Ci pieniędzy, wówczas przeanalizuj potencjalne możliwości zwiększenia przychodów. Jedną z nich jest dorabianie po godzinach.

W 2014 roku 6,4% osób pracujących w Polsce miało więcej niż jedną pracę.

Tabela 1. Osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy lub wykonujące dodatkową pracę, 2004–2014 r. (% całkowitego zatrudnienia)tabela EurostatŹródło: Eurostat

Nie zawsze praca na więcej niż jednym etacie jest możliwa ze względu na czas dojazdu, konieczność pełnienia dyżuru w obecnym miejscu zatrudnienia, zobowiązania osobiste lub obowiązki rodzinne. Dlatego przeanalizuj jaka forma zarobku byłaby w danej sytuacji najbardziej odpowiednia. Czy masz możliwość i jednocześnie chcesz zarabiać dodatkowe pieniądze regularnie? Sporadycznie wykonywać jakieś zlecenia? A może pracować w przez siebie wybranym czasie? W zależności od preferencji i sytuacji wybierz odpowiednie rozwiązanie. Możliwe, iż po jakimś czasie dodatkowy zarobek stanie się Twoim głównym źródłem utrzymania. Niewykluczone, że przekształci się w dobrze prosperującą firmę.

Praca w zawodzie i zakaz konkurencji

W przypadku, gdy planujesz znaleźć dodatkowe zajęcie w branży, w której działa Twój pracodawca sprawdź zapisy w swojej umowie o pracę i załącznikach dotyczące zakazu konkurencji. Formę, zakres umowy o zakazie konkurencji i konsekwencje dotyczące złamania zapisów umowy reguluje Rozdział IIa Kodeksu pracy.

Jeżeli nie podpisywałeś umowy o zakazie konkurencji, to i tak jesteś zobowiązany aby „dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę” (Rozdział II KP). W związku z tym nie możesz np. wykorzystać bazy danych klientów, aby oferować swoje usługi lub korzystać ze sprzętu należącego do zakładu pracy do realizacji własnych zleceń.

Nawet jeśli zawarłeś umowę o zakazie konkurencji, to niewykluczone, że jej warunki pozwalają Ci na podjęcie dodatkowego zatrudnienia lub oferowanie usług pośród innej grupy docelowej np. całkiem możliwe, że jako elektryk możesz świadczyć usługi na rzecz osób fizycznych, ponieważ Twój pracodawca obsługuje wyłącznie firmy.  W takim wypadku warto spróbować poszukać zleceń w swoim zawodzie.

Gdzie szukać dodatkowej pracy?

Dodatkowej pracy możesz szukać tak jakbyś to robił szukając etatu lub poszukując nowych klientów:

 • przeglądając ogłoszenia o pracę w Internecie,
 • rejestrując się w agencji pracy tymczasowej,
 • zapoznając się z ogłoszeniami na stronach internetowych okolicznych firm z danej branży,
 • korzystając z serwisów ze zleceniami takich jak Freelancer.com, Upwork, Elance, Guru.com,
 • informując znajomych osobiście lub poprzez media społecznościowe o tym, że szukasz dodatkowego zajęcia,
 • bezpośrednio docierając do firm z propozycją nawiązania współpracy.

Ten ostatni punkt wymaga wyjaśnienia. Wiele lat temu, gdy poszukiwałem dodatkowej pracy zostawiałem swoje CV oraz list motywacyjny w małych firmach działających na lokalnym rynku. W liście motywacyjnym pokrótce wyjaśniałem jakiego rodzaju praca mnie interesuje i na jakich warunkach. Skuteczność tego podejścia była wysoka. W późniejszym okresie wysyłałem po prostu e-maila wraz z załączonym CV (nawet jeśli firma w danym momencie nie szukała pracowników) prosząc o dodanie mnie do bazy kandydatów, ewentualnie rozważenie nawiązania współpracy w innej formie (praca dorywcza w formie zlecenia).

Możesz bezpośrednio zastosować powyżej opisany sposób. Możesz go również zmodyfikować. Jeżeli masz kogoś wśród znajomych lub rodziny kto sezonowo prowadzi handel zniczami, choinkami, żywym karpiem przed Wigilią lub prowadzi stragan w turystycznej miejscowości, wówczas zaproponuj nawiązanie współpracy. Skoro dana osoba ma możliwość hurtowego zakupu i przewiezienia choinek przed nadchodzącymi świętami, to może mógłbyś się dołączyć i sprzedawać je w innej niż on lokalizacji? Możecie wspólnie ustalić cenę drzewka i Twoje wynagrodzenie za każdą sprzedaną sztukę.

Ewentualnie jeśli przedsiębiorca prowadzi sklep lub stragan, to może istnieje możliwość, aby wraz z regularną dostawą przywiózł także produkty sezonowe i zlecił Ci ich sprzedaż na terenie swojego sklepu, przyległego parkingu lub placu? Jeżeli forma współpracy nie będzie miała cech firmanctwa, wówczas wart0 rozważyć nawiązanie opisanej wyżej współpracy.

Lista dodatkowych zajęć

Jeśli szukasz jakiejkolwiek pracy i nie masz konkretnego pomysłu na dorobienie, wówczas zapoznaj się z poniższą listą potencjalnych źródeł dodatkowego zarobku.

 • Roznoszenie ulotek
 • Sprzątaczka
  W zależności od lokalnego rynku, własnych preferencji i możliwości możesz sprzątać biura, hotele, domy lub mieszkania prywatne. Jeśli znasz podstawy języka obcego to spróbuj dotrzeć do obcokrajowców delegowanych do pracy w Polsce i wynajmujących w naszym kraju domy i mieszkania.
  W przypadku sprzątania biur zaletą tej pracy jest to, że możesz dorabiać wieczorami. Wadą, że większość firm poszukujących sprzątaczek wymaga orzeczenia o niepełnosprawności.
 • Hostessa
  Agencje pracy tymczasowej oferują możliwość dorobienia w weekendy w supermarketach oraz centrach handlowych przy akcjach marketingowych powiązanych z degustacją produktów spożywczych. Jeśli pracujesz w dni robocze, a interesuje Cię dodatkowa praca w weekendy, to taka praca może pozwolić na podreperowanie budżetu.
 • Magazynier
  W dużych miastach możesz spotykać się z ofertami pracy na kilka godzin np. w godzinach 5-8 rano, od poniedziałku do piątku przy przygotowywaniu towarów do wysyłki. Upewnij się, że dojazd do dodatkowej pracy nie będzie kosztowny, ani czasochłonny, a godziny dodatkowej pracy nie będą kolidowały z grafikiem w obecnym miejscu zatrudnienia.
 • Lokale gastronomiczne
  Restauracje, bary szybkiej obsługi oraz knajpy prosperujące wieczorami, nocami i w weekendy. Również całodobowe/nocne sklepy z alkoholem oraz małe stacje benzynowe to miejsca, którymi warto się zainteresować. Lata temu pracowałem przez wiele miesięcy w barze szybkiej obsługi, następnie po znalezieniu pracy w wyuczonym zawodzie poprosiłem o możliwość pracy wyłącznie w weekendy (wieczór oraz noc z piątku na sobotę i/lub z soboty na niedzielę). Co prawda kierownictwo nie było zadowolone, ale przeszkolony i sprawdzony pracownik na jeden lub dwa najbardziej oblegane dni tygodnia to w ostatecznym rachunku to nie taka zła opcja.
 • Sprzedawca w sklepie
  Wybrane sklepy, szczególnie te umiejscowione w domach towarowych poszukują osób do pracy w weekendy.  Niestety, część ofert jest zarezerwowana dla studentów ze względu na niechęć do opłacania składek ZUS-owskich, ale powoli to się zmienia. Warto przejść się po centrum handlowym i popytać.
 • Dostawca pizzy
  Jeśli posiadasz własny samochód na LPG, ewentualnie motocykl lub skuter, to popytaj w pizzeriach i innych lokalach z dostawą na miejsce o dodatkową pracę w weekendy, wieczorami lub w niektóre dni świąteczne. Przed podjęciem współpracy policz dokładnie koszty amortyzacji pojazdu, tak aby współpraca opłacała się obu stronom, a nie tylko właścicielowi lokalu.
 • Agent ubezpieczeniowy
  Trudna profesja wymagająca rozległej wiedzy, umiejętności sprzedażowych oraz cechująca się wysoką rotacją. Jeśli chcesz dorobić i jesteś zdeterminowany, wówczas pewnym rozwiązaniem jest specjalizacja oraz podjęcie współpracy z odpowiednią firmą. Jeśli masz znajomego agenta ubezpieczeniowego to popytaj o warunki współpracy z multiagencjami. Część nie wymaga realizacji planów sprzedażowych, w niektórych można specjalizować się w wybranych rodzajach ubezpieczeń. Dzięki specjalizacji mógłbyś ograniczyć czas potrzebny na pracę i późniejsze doszkalanie się.

Reklama

Jeśli jesteś zainteresowany dodatkową pracą w ubezpieczeniach, to skontaktuj się z nami używając formularza dostępnego w zakładce kontakt. Prześlij swój numer telefonu – przekażę go przedstawicielowi multiagencji ubezpieczeniowej działającej w całej Polsce.

 • Telemarketer
  Wiele telefonicznych centrów sprzedaży oferuje pracę jako telemarketer. Część oferuje elastyczne dni i godziny pracy. Branże są zróżnicowane, możesz znaleźć własną niszę np. są firmy, które oferują dzierżawę terminali płatniczych sklepom, firmy sprzedające materiały biurowe do biur, materiały reklamowe i gadżety dla działów marketingu.
 • Przedstawiciel w branży odszkodowań
  Praca polega na sprzedaży usługi polegającej na dochodzeniu roszczeń od firm ubezpieczeniowych za szkody osobowe (skręcenia, złamania, śmierć), szkody rzeczowe (zaniżone wypłaty za naprawę uszkodzonego samochodu) oraz oferowanie samochodów zastępczych na czas naprawy auta (opłata pokrywana przez firmę ubezpieczeniową). Należy dotrzeć do osób, które miały uszkodzone auta i je naprawiły, a także do osób poszkodowanych w wypadkach.

Reklama

Jeśli jesteś właścicielem, ewentualnie ktoś z rodziny lub znajomych ma serwis samochodowy, zakład blacharski, stację diagnostyczną, pomoc drogową, jest agentem ubezpieczeniowym, prowadzi komis samochodowy, stację złomowania pojazdów, ewentualnie jesteś w jakiś inny sposób związany z motoryzacją, to celem nawiązania współpracy skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy dostępny w zakładce kontakt. Prześlij swój numer telefonu – przekażę go przedstawicielowi firmy procesującej się z zakładami ubezpieczeń, który bezpośrednio przedstawi warunki współpracy.

 • Praca przy inwentaryzacjach
  Liczenie i skanowanie towaru w supermarketach, sieciówkach odzieżowych itp. Praca często na nocki, od kilku do kilkunastu godzin. Stawki również zróżnicowane – najczęściej od kilku do kilkunastu złotych za godzinę (kilkadziesiąt – sto kilkadziesiąt złotych za inwentaryzację).
 • “Praca na wiankach”
  Robienie wianków dekoracyjnych, adwentowych i bożonarodzeniowych to ciężka praca. Często na akord. Pierwsze oferty pojawiają się na wiele miesięcy przed sezonem sprzedażowym. Zdarza się, że pracę można zacząć już w czerwcu.
 • “Złota rączka”
  Część osób ze względu na ograniczenia fizyczne lub z braku czasu chętnie zleci drobne naprawy typu wymianę uszczelek w kranach, podłączenie pralki, montaż wieszaków, uszczelnianie okien, malowanie płotów, stolarki okiennej itp. komuś kto ma własne narzędzia. Sam korzystałem z usług starszego pana i jego ucznia, którzy pracowali wyłącznie wczesnym rankiem i późnymi popołudniami oraz w soboty, ponieważ w ciągu dnia mieli stałe zajęcie.
 • Udzielanie korepetycji
  Pomimo niżu demograficznego to wciąż opłacalne zajęcie. Oprócz wiedzy, trzeba posiadać umiejętności pozwalające na jej przekazanie. Możesz zacząć od udzielania korepetycji dzieciom członków rodziny i znajomych.
 • Nauka gry na instrumentach
  Podobnie jak z korepetycjami jest z nauką gry na instrumentach. Z tym, że w tym przypadku będziesz musiał mieć instrument oraz dedykowane miejsce, w którym będziesz mógł nauczać chętnych.
 • Sprzedaż własnych artykułów rolnych
  Jeśli mieszkasz na wsi, gdzie prowadzisz gospodarstwo rolne, ale pracujesz w mieście lub regularnie do miasta dojeżdżasz, to popytaj znajomych czy byliby zainteresowani zakupem produktów rolnych. Obecnie wiele osób jest w stanie zapłacić więcej za jajka od wiejskich kur, podobnie jak za warzywa, owoce, sery, wędliny czy wiejskie przetwory. Wypada wspomnieć, że 1 stycznia 2016 weszła w życie nowelizacja ustawy, która umożliwia legalną sprzedaż większej ilości samodzielnie wytworzonych produktów (do 150 tys. euro) bez konieczności rejestrowania pozarolniczej działalności gospodarczej. Pierwsze 7 tys. zł przychodu rocznie będzie nieopodatkowane. Powyżej traktowane jako dochód z innych źródeł i opodatkowane stawką ryczałtową 2% (trzeba zgłosić chęć skorzystania z ryczałtu naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego).
 • Polecanie usług
  Korzystając z niektórych usług, szczególnie finansowych, możesz podpytać się sprzedawcę czy jego firma oferuje wynagrodzenie za pozyskanie klienta z Twojego polecenia. Wynagrodzenie zazwyczaj jest prowizyjne (np. jakiś procent od kwoty udzielonego kredytu) lub w postaci stałej kwoty (za poleconego klienta, który skorzysta z usług firmy lub zakupi jakiś produkt).

Reklama

Jeśli masz kontakt z osobami poszkodowanymi w wypadkach komunikacyjnych, to jedna z firm procesujących się z zakładami ubezpieczeń oferuje wynagrodzenie za polecenie nowego klienta. Firma oferuje wynagrodzenie w wysokości 100 zł brutto za klienta, który zawrze umowę i uzyska odszkodowanie. Jeśli jesteś zainteresowany nawiązaniem współpracy, wówczas proszę prześlij swój numeru telefonu poprzez formularz kontaktowy dostępny w zakładce kontakt. Numer telefonu przekażę przedstawicielowi firmy, który bezpośrednio przedstawi szczegóły współpracy.
Możliwa jest również nawiązanie współpracy jako przedstawiciel firmy z szerszym zakresem obowiązków i odpowiednio wyższym wynagrodzeniem.

Praca okazjonalna i sezonowa

   • statysta w serialach i filmach
    Praca dla statystów dostępna jest głównie w większych miastach, gdzie kręcone są filmy, seriale oraz paradokumenty.
   • udział w konkursach
    Osoby mające rozległą wiedzę startują w konkursach telewizyjnych np. “Jeden z dziesięciu”, zdobywając nagrody rzeczowe i pieniężne.
   • komisje wyborcze
    W trakcie referendów i wyborów potrzebne są osoby do czuwania nad prawidłowym przebiegiem procesu głosowania i liczenia głosów.
   • okazjonalny wynajem mieszkań i pokojów
    W miastach akademickich osoby posiadające duże domy i mieszkania podnajmują pokoje studentom studiów niestacjonarnych na zjazdy weekendowe. Jeśli masz duży dom, wówczas możesz zastanowić się czy w przypadku problemów finansowych nie warto by było wynająć niektóre pomieszczenia.
    Poniektórzy tubylcy w miejscowościach turystycznych wysyłają swoje dzieci na wakacje, przenoszą rzeczy osobiste do piwnicy i wyprowadzają się z własnych mieszkań na kilka tygodni, aby wynająć własne lokum turystom. W tym czasie pomieszkują u rodziny, w altankach na ogródkach działkowych. Jest to dosyć ekstremalna forma zarabiania pieniędzy, aczkolwiek może okazać się ostatnią deską ratunku w przypadku osób borykających się ze spłatą długów i stojących przed widmem licytacji nieruchomości.
   • zbiór owoców do skupu
    Na niektórych terenach jest wiele nieużytków obsadzonych starymi, zaniedbanymi drzewami owocowymi. Jeśli masz busa lub samochód z przyczepą, a właściciel przydrożnych nieużytków się zgodzi, to możesz zbierać owoce do skupu. Cena jabłek przemysłowych jest niska. Jednak znam osobę, która objeżdżała tereny wiejskie i zbierała jabłka oraz gruszki, które potem trafiały do przetwórstwa.
    Oprócz owoców, w lecie i na jesieni możesz zbierać runo leśne (jagody, poziomki i grzyby) celem sprzedaży bezpośredniej lub w skupie.
   • dorabianie w trakcie urlopów
    Niektóre osoby zmuszone są wykorzystać urlop wypoczynkowy na dorobienie do pensji. Szczególnie osoby pracujące w zawodach mających przestoje lub branżach sezonowych.
    Młodzi nauczyciele często mają umowy na zastępstwo lub na czas określony od września do czerwca. Wielu z nich dorabia jako wychowawcy na koloniach lub wyjeżdżają do pracy na kilka miesięcy za granicę. Sam znałem nauczyciela, który za komuny w wakacje pracował na czarno na budowach w RFN. Obecnie można za granicą pracować całkiem legalnie.
    Oczywiście nie wszyscy mają takie możliwości. Szczególnie zorganizowanie dodatkowej pracy na czas dwu- lub trzytygodniowego urlopu może być trudne. Jednak są osoby, które mają odpowiedni zawód, umiejętności i możliwości, aby dorobić dodatkowe pieniądze w Polsce lub za granicą. Ekstremalnym przykładem byli  niektórzy polscy lekarze latający na weekendowe dyżury do Wielkiej Brytanii.

Podsumowanie

Możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy jest wiele. Nie zawsze dodatkowy zarobek musi wiązać się z koniecznością zakładania firmy. Zazwyczaj wystarczy zawarcie umowy zlecenia, o dzieło lub o pracę na część etatu.


Zainteresował Cię ten artykuł?

Proszę podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzu poniżej, szczególnie jeśli masz doświadczenia związane z pracą po godzinach. Możesz także udostępnić niniejszy artykuł swoim znajomym na Facebooku lub Twitterze.