O kwocie wolnej od podatku

kwota wolna

Obecnie w mediach rozgorzała dyskusja na temat podniesienia kwoty wolnej od podatku. Ile wynosi, czym właściwie jest ta kwota i jaki ma wpływ na Twoje zarobki?

Pracując na etacie, podejmując się zlecenia lub wykonania jakiegoś dzieła możesz zarobić w ciągu roku kwotę 3091 zł, od której nie zapłacisz ani złotówki podatku. W dużym uproszczeniu – jeśli po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu, w tym składek zusowskich, ulg itp., okaże się że zarobiłeś w ciągu całego roku 20’000 zł, to podatek zapłacisz od różnicy pomiędzy przychodem, a kwotą wolną tj. od 16’909 zł zapłacisz około 3044 złotych podatku. Jeśli kwota wolna zostałaby podniesiona zgodnie z propozycją prezydenta do 8000 zł, to zapłaciłbyś tylko 2160 zł. Oszczędność wyniesie 884 zł.

Czy 883,62 zł w ciągu roku (73,64 zł miesięcznie) ma tak duże znaczenie w domowym budżecie? Dla jednych ma, dla innych nie. Sam jestem zwolennikiem obniżania podatków i ucieszę się mogąc samemu zdecydować na co wydam lub jak zainwestuję zaoszczędzone pieniądze.

Nowe obciążenia podatkowe

Znając prawidła rządzące polityką obawiam się, że te osiemset złotych zostanie nam odebrane w inny sposób. W jaki?

  • Poprzez podniesienie cen na skutek wprowadzenia podatku od hipermarketów. Wszystkie podatki są natychmiast przerzucane na konsumentów, ponieważ podatki to jeden z kosztów i stanowią składnik końcowej ceny towaru lub usługi.
  • Wzrost opłat i prowizji bankowych z powodu wprowadzenia nowego podatku bankowego.
  • Poprzez obniżenie drugiego lub wprowadzenie trzeciego progu podatkowego – rekompensata utraty zarobków najlepiej zarabiających spowoduje wzrost kosztów pracy lub zamrożenie wzrostu płac najmniej zarabiających, aby zbilansować budżet płac w firmach.
  • Podniesienie podatków i opłat lokalnych (śmieci, opłaty za wodę i ścieki, opłaty za użytkowanie wieczyste), gdyż spadek z wpływów z podatków od osób fizycznych spowoduje dziurę w budżetach samorządów terytorialnych. Obecnie 37,53% dochodów państwa z PIT trafia do gmin.
  • Wprowadzenie nowych obciążeń, np. podatku katastralnego, który spowoduje zwiększenie wcześniej utraconego dochodu gmin, abonamentu radiowo-telewizyjnego doliczonego do rachunku za prąd, itp.

Odliczenia i ulgi

Co w takim razie możesz zrobić? Możesz starać się dostać do parlamentu, aby uniemożliwić wprowadzanie kolejnych obciążeń oraz zwiększyć poziom własnej kwoty wolnej od podatku jeszcze bardziej. Jako posłowi, oprócz 3091 zł rocznie, będzie Ci przysługiwać 2473,08 zł comiesięcznej diety, z czego 2280 zł będzie nieopodatkowane. W sumie kwota, od której jako poseł nie zapłacisz podatku wyniesie 30’451 zł rocznie. Na podatku dochodowym zaoszczędzisz 5481,18 zł, a nie 556,38 jak przeciętny zjadacz chleba.

Oczywiście są i inne możliwości. Możesz obniżyć swoje obciążenia podatkowe na wiele sposobów np. korzystać z ulg i odliczeń (IKZE, ulga na dzieci, odliczenie od podstawy opodatkowania darowizn na rehabilitację i leczenie niepełnosprawnych członków rodziny za pośrednictwem fundacji mających status organizacji pożytku publicznego tzw. darowizna z poleceniem).

Na zdjęciu pierwsza strona formularza PIT/O stosowanego do wykazania odliczeń od dochodu.

PIT/OŹródło: strona Ministerstwa Finansów

Przy wybranych umowach o pracę, zlecenie i o dzieło można zastosować 50% kosztu uzyskania przychodu. Można także rozliczać korzystniej niektóre wydatki na dojazdy do pracy, pobierać diety, korzystać ze zbiegu tytułów ubezpieczenia na ZUS od umów zlecenia, płacić 8,5% ryczałtu od wynajmowanego mieszkania lub rozliczyć się na zasadach ogólnych i skorzystać z odpisów amortyzacyjnych, unikać podatku Belki poprzez IKE i wielu innych.

Zwiększenie dochodów

Oprócz dokonania powyższych odliczeń warto jednocześnie zwiększyć swoje dochody poprzez zmianę pracy, znalezienie dodatkowego zajęcia lub założenie własnej firmy, a jeśli już ją posiadasz to pozyskanie nowych klientów.

Prawdopodobnie taka strategia rozwiązania problemu brakujących ośmiuset osiemdziesięciu czterech złotych będzie bardziej efektywna, niż śledzenie następnej debaty politycznej, czy przeczytanie kolejnego artykułu na temat kwoty wolnej od podatku obowiązującej w Polsce.


Zainteresował Cię ten artykuł?

Jeśli chciałbyś podzielić się swoimi przemyśleniami na temat zmniejszania obciążeń podatkowych i kwoty wolnej od podatku to zapraszam do dyskusji. Możesz także zaprosić swoich znajomych do komentowania za pośrednictwem Facebooka lub Twittera.