Międzynarodowa optymalizacja podatkowa

Czy warto zakładać spółki offshore, zagraniczne fundacje lub trusty, “prowadzić” działalność gospodarczą za granicą, spółkę w Wielkiej Brytanii lub tworzyć struktury złożone z zagranicznych podmiotów po to aby zaoszczędzić na podatkach lub składkach zusowskich? Co z Delaware, Lichtensteinem, Panamą, Seszelami, Kajmanami, Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi i innymi rajami podatkowymi? Kiedy opłaca się dokonywać międzynarodowej optymalizacji podatkowej, a kiedy sobie odpuścić?

W Internecie znajdziesz mnóstwo ofert pośredników pomagających w zakładaniu spółek w rajach podatkowych i niektórych stanach w USA. Bardziej wyspecjalizowane kancelarie świadczą usługi tworzenia fundacji rodzinnych, budowania wehikułów złożonych z międzynarodowych podmiotów i doradztwo podatkowe.

Pośrednicy reklamują sprzedawane usługi jako zgodne z prawem, pozwalające legalnie uniknąć zobowiązań podatkowych i zabezpieczyć majątek przed zapędami fiskusa.

Nie do końca jest to prawda, gdyż oferenci usług “optymalizacji podatkowej” kierując swoją ofertę do określonej grupy odbiorców znajdujących się w specyficznej sytuacji prawnej tj. polskich przedsiębiorców będących rezydentami podatkowymi w Polsce często zapominają wspomnieć o kilku szczegółach.

Bardzo często polscy wspólnicy zagranicznych spółek osobowych zobowiązani będą do odprowadzenia podatku dochodowego w Polsce o czym pośrednicy często nie informują klienta.

Działając na terenie Polski za pośrednictwem zagranicznego podmiotu, prawdopodobnie powinieneś zgłosić fakt otwarcia zakładu (oddziału) zagranicznej spółki, który to zakład jest podatnikiem w Polsce. To czy dopełniłeś obowiązku rejestracji czy nie to kwestia drugorzędna tzn. urząd skarbowy czy ZUS ustali stan faktyczny, określi na podstawie polskich przepisów Twoje ewentualne zobowiązania i będzie starał się je wyegzekwować.
Oczywiście jeśli masz wątpliwości co do słuszności decyzji urzędników zawsze możesz się odwołać do nadrzędnych jednostek lub sądu posiłkując się przy tym pomocą pośredników, z których usług korzystałeś przy zakładaniu zagranicznych spółek lub zatrudnić do pomocy doradców podatkowych, ekspertów od międzynarodowego prawa podatkowego, radców prawnych i adwokatów. Z tym, że takie działanie może być bardzo kosztowne i niekoniecznie uchroni Cię od odpowiedzialności.

Oprócz wydatków typowych dla podmiotu działającego w Polsce (np. spółki z o.o., której jedynym udziałowcem jest podmiot zagraniczny lub oddziału zagranicznej osoby prawnej) będziesz musiał ponosić dodatkowe koszty.

Czy w takim razie w ogóle nie powinno zakładać się zagranicznych spółek?
Daleki byłbym od takiego stwierdzenia. Jednak jeśli Twoim jedynym celem jest uniknięcie zobowiązań podatkowych w wysokości 19% od kwot rzędu kilkudziesięciu-kilkuset tysięcy euro rocznie, to pojawi się problem. Jeśli Twoje potrzeby są inne, wówczas warto wziąć pod uwagę możliwości jakie oferują zagraniczne podmioty.

Zalety

Wiele państw ma specyficzne rozwiązania prawne. Dzięki nim przedsiębiorcy mogą realizować założone cele biznesowe. W Polsce istnieją specjalne strefy ekonomiczne, w Estonii osoby prawne są zwolnione z podatku dochodowego jeśli zainwestują uzyskany dochód w dalszy rozwój (tj. nie wypłacą dywidendy), w Wielkiej Brytanii nie jest wymagana zgoda ministra finansów na objęcie udziałów w spółkach w rajach podatkowych. Takie specyficzne rozwiązania są głównym powodem tworzenia międzynarodowych struktur. Polskich rezydentów podatkowych zachęcają także inne walory zagranicznych struktur.

Bezpieczeństwo oszczędności

Będąc udziałowcem podmiotu, który posiada konta bankowe w Polsce i za granicą łatwiej jest uchronić oszczędności przed zajęciem przez komornika czy urząd skarbowy lub zapobiec zastosowaniu przez sąd zabezpieczenia powództwa przy roszczeniach pieniężnych.
Może to być istotne jeśli działasz w ryzykownej branży np. istnieje ryzyko, że ktoś wrobi Cię w karuzelę vatowską (jako wypłacalny element łańcucha dostaw), ewentualnie na skutek działań nieuczciwej konkurencji lub innych osób dojdzie do blokady kont bankowych czego skutkiem może być upadłość przedsiębiorstwa na skutek utraty płynności finansowej. Późniejsze oczyszczenie z zarzutów i zwolnienie zajętych rachunków może już nie uratować biznesu.

Ograniczenie odpowiedzialności

Kilka lat temu spotkałem się z przedsiębiorcą z Kalifornii świadczącym usługi informatyczne dla korporacji. W trakcie luźnej rozmowy okazało się, że firmę ma zarejestrowaną w Delaware. Na pytanie czy celem rejestracji spółki na terenie stanu Delaware były niższe podatki ze zdziwieniem odparł, że przecież normalnie płaci wszystkie podatki federalne i stanowe, a celem rejestracji było wyłącznie ograniczenie odpowiedzialności wspólników i uchronienie się przed pozwami ze strony korporacji, bo “problemem nie jest to czy ktoś cię kiedyś pozwie, ale kiedy to się stanie”.

Jeśli ze względu na charakter prowadzonej działalności istnieje możliwość, że będziesz ponosić odpowiedzialność na zasadzie ryzyka (zakład remontowy, firma transportowa, budowlana itp.) wówczas jeśli jest to uzasadnione ekonomicznie możesz wziąć pod uwagę rejestrację ograniczenie odpowiedzialności za pomocą zagranicznego podmiotu.

Anonimowość

Wiele krajów nie ujawnia tożsamości wspólników podmiotów zarejestrowanych w ich krajach. Zdarza się, że w ogóle nie istnieją centralne rejestry spółek i nie można stwierdzić kto stoi za danym podmiotem. Ma to swoje wady i zalety.

Dziedziczenie

W Polsce istnieje dosyć restrykcyjne prawo związane z dziedziczeniem. Nie można po prostu ot tak przekazać komuś z rodziny lub spoza niej wypracowanego przez siebie majątku. Małżonkowie, dzieci, a czasem dalsza rodzina mają prawo do zachowku.
W związku z tym zamożniejsze osoby zakładają za granicą fundacje. Dzięki temu mogą uniknąć potencjalnych problemów oraz zabezpieczyć interes uposażonych np. małoletnich dzieci.

Wady

Do wad związanych z tworzeniem zagranicznych podmiotów należą dosyć częste zmiany przepisów, wysokie koszty administracyjne i obsługi prawnej międzynarodowych struktur, problemy z bankowością.

Zmiany przepisów

Co kilka lat poszczególne państwa zmieniają przepisy dotyczące opodatkowania tanich i powszechnie stosowanych optymalizacji np. zmiany w opodatkowaniu wspólników słowackich spółek komandytowych, należności licencyjnych na Cyprze, wynagrodzenia cypryjskich dyrektorów będących polskimi rezydentami. Zakładając zagraniczną spółkę miej na uwadze konieczność łatwej modyfikacji lub likwidacji stworzonej struktury.

Koszty administracyjne i prawne

Wynagrodzenia zagranicznych notariuszy, pośredników, tłumaczy przysięgłych w pewnym momencie mogą zjeść planowane oszczędności. Weź również pod uwagę stałe koszty związane z funkcjonowaniem zagranicznego podmiotu.

Przepływy pieniężne

Jeżeli chcesz skorzystać z usług zagranicznych banków miej na uwadze konieczność stawienia się na miejscu w oddziale banku z kompletem dokumentów rejestracyjnych spółki. Istnieje wiele procedur bezpieczeństwa związanych z zapobieganiem prania brudnych pieniędzy.
Nie wystarczy założenie przez Internet spółki, aby zdalnie otworzyć konto bankowe. Jeśli do tego będziesz chciał zachować pewną anonimowość, wówczas czekać Cię będzie wycieczka na drugi koniec świata z odpowiednim wkładem pieniężnym np. do Singapuru, aby otworzyć konto bankowe spółce z Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Czy ma to jakiś większy sens?

Podsumowanie

Według mojej wiedzy przy dochodach poniżej 300 tys. EUR rocznie nie opłaca się praktycznie żadna optymalizacja podatkowa z użyciem zagranicznych podmiotów. Wysokie koszty obsługi administracyjnej i prawnej oraz ryzyko związane z nagłą koniecznością obsługi kosztownych kontroli różnorakich instytucji w Polsce i za granicą praktycznie eliminuje większość reklamowanych legalnych rozwiązań.


Zainteresował Cię ten artykuł?