Jak napisać CV?

CV

Na co zwraca uwagę osoba prowadząca proces rekrutacji przeglądając CV kandydatów? Jakie informacje są istotne dla pracodawcy, a co można pominąć? Jakich błędów należy się wystrzegać pisząc CV?

Wielu kandydatów poszukując pracy wysyła setki aplikacji z załączonym życiorysem jednocześnie narzekając na nikły odzew ze strony pracodawców. Oprócz specyfiki danej branży (np. małej liczby dostępnych wakatów dla pedagogów), błędów popełnianych przez samych pracodawców (źle sprecyzowane wymagania) jest jeszcze kwestia uchybień popełnianych przez kandydatów. O unikaniu błędów przy tworzeniu zawodowego życiorysu i zwiększeniu szansy na odzew ze strony pracodawcy traktuje niniejszy artykuł. Na końcu znajdziesz także wzór CV, który możesz wykorzystać do własnych celów.

Po co pisze się CV?

Życiorys zawodowy (CV, curriculum vitae) to dokument, którego celem jest zachęcenie potencjalnego pracodawcy do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Powinno się w nim zamieszczać informacje przydatne w postępowaniu rekrutacyjnym.

Co umieścić w CV?

W życiorysie zawodowym umieszczaj dane sprofilowane pod konkretne ogłoszenie, tzn. pisz głównie o obowiązkach, które wykonywałeś na danym stanowisku pracy, a które mogą być przydatne w nowej pracy. Pamiętaj jednak aby nie zamieszczać fałszywych informacji!

 

wzór CV

Przykład CV

Imię i nazwisko

Zdarzało mi się otrzymywać od agencji pośredniczących w zatrudnieniu życiorys bez imienia i nazwiska kandydata. Czasem usuwano nawet nazwy firm, w których pracowała dana osoba. Jednak wysyłając swoje CV nie kultywuj takich praktyk, ponieważ usunięcie nazwiska lub nazwy firmy w jakiej się pracowało wyglądać będzie podejrzanie.

Numer telefonu

Podaj numer telefonu komórkowego. Jeśli Cię na to stać, to kup aparat telefoniczny na dwie karty SIM (lub wygrzeb jakąś starą komórkę z szafy) oraz zakup dodatkową kartę SIM w sieci z abonamentem za kilka złotych (np. nju mobile), ewentualnie “na kartę”, gdzie jedno doładowanie konta wystarcza na długi okres czasu.
 Będzie to Twój telefon „służbowy”, którego będziesz używać wyłącznie do kontaktów w sprawach zawodowych. Taki telefon możesz wyłączyć lub wyciszyć w czasie urlopów i weekendów.

E-mail

Adres e-mail powinien wyglądać w miarę profesjonalnie. Nie musi to być komercyjny (płatny) e-mail. Wystarczy, żeby był w formacie imie.nazwisko@domena.com np. osoba nazywająca się Adam Jan Nowak powinna używać adresu typu:

adam.nowak@gmail.com lub ajnowak@wp.pl

ale nie:

adas_23_cm@onet.pl, czy nowaczek@buziaczek.pl

Adres do korespondencji

Adres, na który potencjalny pracodawca może kierować korespondencję (np. skierowanie na badania wstępne). Podaj pełen adres wraz z kodem pocztowym:

Adam Nowak
Jana Pawła Woronicza 17
00-999 Warszawa

Doświadczenie zawodowe

Tutaj zamieść poszczególne miejsca pracy w odwróconej chronologii tj. zaczynając od obecnego (ostatniego) a kończąc na pierwszym. Podaj nazwę stanowiska i krótką listę obowiązków. Pisz szczególnie o doświadczeniu, które może być przydatne w nowym miejscu pracy. Staraj się używać form bezosobowych i równoważników zdań (np. „Obsługa komputera i kserokopiarki”). Nie pisz o sobie używając trzeciej osoby liczby pojedynczej („Tworzył korespondencję biznesową”) – brzmi to nienaturalnie.

Jeśli masz kilkunastoletnie lub kilkudziesięcioletnie doświadczenie zawodowe w różnych miejscach i branżach wówczas możesz podać historię zatrudnienia z ostatnich 10-20 lat.

W przypadku, gdy nie chcesz szczegółowo opisywać prac dorywczych, wówczas podaj zakres dat i opisz ogólnie zakres obowiązków „praca przez agencje pośrednictwa przy inwentaryzacjach, w handlu i sprzedaży bezpośredniej”.

Przykład 1:

Obecnie pracujesz na stanowisku recepcjonistki w hotelu. Starasz się o pracę jako sekretarka w filii zagranicznej firmy. Na obecnym stanowisku pracy zajmujesz się obsługą rezerwacji, przygotowywaniem rachunków i faktur, przyjmowaniem płatności, odbieraniem telefonów, organizacją zamówień (środków czystości, kateringu), pomaganiem przy sprzątaniu po konferencjach odbywających się w hotelu, czasem musisz zanieść alkohol gościom hotelowym.

Firma, do której aplikujesz, to niedawno otwarta w Polsce filia niemieckiego koncernu. Na stronie internetowej znalazłaś ofertę przedsiębiorstwa, materiały marketingowe i dane kontaktowe. Sprawdziłaś, że większość zleceniobiorców to brytyjskie i amerykańskie firmy.

W związku z powyższym przygotowując swoje CV skup się na wykonywanych obowiązkach, które mogą być przydatne na nowym stanowisku pracy.

luty 2014 – obecnie

Hotel Zeus, Gdynia

recepcjonistka

Bezpośrednia obsługa klientów z Polski i zagranicy (głównie niemiecko- i anglojęzycznych). Obsługa elektronicznego systemu rezerwacji, prowadzenie rozmów telefonicznych (również w języku niemieckim i angielskim), obsługa programów finansowych do zarządzania fakturami i płatnościami. Pomoc w rozwiązywaniu bieżących spraw i problemów, współorganizacja konferencji i innych wydarzeń.

Przykład 2:

Po ukończeniu szkoły średniej pracowałeś w Wielkiej Brytanii w McDonald’s. Później ukończyłeś studia licencjackie związane z finansami. Obecnie starasz się o pracę jako asystent doradcy klienta korporacyjnego w jednym z banków. Wpis w CV zredaguj tak by uwidocznić umiejętności, które zdobyłeś pracując za granicą.

lipiec 2011 – wrzesień 2012

McDonald’s Restaurant, Londyn

Pracownik obsługi

Praca na tym stanowisku pomogła mi w nabyciu umiejętności związanych z obsługą klienta według określonych przez firmę standardów, a także na udoskonalenie umiejętności językowych.

Przykład 3:

Pracujesz w urzędzie na stanowisku referenta. Zajmujesz się głównie sprawami administracyjnymi tj. przygotowujesz projekty decyzji, przyjmujesz i sprawdzasz poprawność składanych przez petentów wniosków. Jednak praca ta nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca. Wolałabyś pracować więcej z ludźmi, dlatego starasz się o pracę w świetlicy środowiskowej (posiadasz odpowiednie wykształcenie kierunkowe). W opisie stanowiska przede wszystkim skup się na zadaniach związanych z pracą z ludźmi, mniej na pracy administracyjnej.

od stycznia 2015

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Referent

Obsługa klientów urzędu – udzielanie pomocy przy wypełnianiu wniosków m.in. o wypłatę rent socjalnych, prowadzenie konsultacji z prawnikami, tworzenie dokumentacji rozpatrywanych spraw.

Wykształcenie

Wymień ukończone uczelnie i szkoły poczynając od ostatnio ukończonej. Jeśli jeszcze jesteś w trakcie studiów, to wpisz datę rozpoczęcia nauki. Ewentualnie możesz napisać jaka jest data planowego ukończenia.

W przypadku gdy starasz się o pracę na pełen etat, a studiujesz w trybie niestacjonarnym, to zaznacz to w opisie. Dzięki temu pracodawca będzie wiedział, kiedy jesteś dyspozycyjny.

Jeśli ukończyłeś studia, wówczas możesz pominąć informacje dotyczące szkoły średniej. Jednak ukończenie klasy profilowanej lub technikum może być dodatkowym atutem i warto o tym wspomnieć, szczególnie jeśli profil nauki jest zgodny z wykonywanym zawodem.

Znajomość języków obcych

Możesz wpisać znajomość języka według określonego standardu (B1, A2 itp.), szczególnie, jeśli jesteś w posiadaniu certyfikatu ze znajomości języka obcego. Jednak najbardziej optymalne wydaje się oznaczenie opisowe: biegły, bardzo dobry (zaawansowany), dobry (średnio zaawansowany), podstawowy (początkujący). Nie używaj zwrotu „komunikatywny”, gdyż dla części osób oznacza to poziom podstawowy tzn. że umiesz się przedstawić i kupić bułki w sklepie, dla innych niemal biegły, czyli potrafisz się swobodnie komunikować w danym języku.

Inne kwalifikacje

Certyfikaty zawodowe, prawo jazdy (kategoria), umiejętność obsługi komputera.

Elementy opcjonalne

Oprócz wymienionych już niezbędnych elementów w CV można zamieścić inne informacje, jeśli sądzisz że mogłyby być one pomocne.

Zdjęcie

Jeśli uważasz, że zdjęcie będzie przydatne, to umieść je w swoim CV. Z doświadczenia mogę stwierdzić, że ma ono bardzo niewielkie znaczenie – służy wyłącznie do łatwiejszego skojarzenia kandydata, który był na rozmowie kwalifikacyjnej z konkretnym wydrukiem CV.

Jeśli wysyłasz CV do firmy za granicą lub do działu rekrutacji do centrali zagranicznej firmy wówczas nie umieszczaj zdjęcia. Ze względu na prawodawstwo antydyskryminacyjne i odmienną kulturę zdjęć na zachodzie nie powinno się umieszczać (dyskryminacja ze względu na rasę, wygląd). Umieszczenie zdjęcia może być wręcz odebrane jako nieuczciwa praktyka kandydata, który sądzi, że wygląd pomoże mu w zdobyciu pracy.

Zainteresowania

Informacje na temat Twoich zainteresowań również podlegają ocenie. Jeśli są schematyczne i bardzo ogólne (sport, muzyka, film) to lepiej nic nie pisz na ich temat. Jeśli masz jakieś szczególne zainteresowania (paralotniarstwo, kino niszowe etc.) to licz się z tym, że na początku rozmowy kwalifikacyjnej ktoś będzie chciał o nich porozmawiać. Generalnie punkt ten potraktuj jako wypełniacz, bardziej przydatny osobom z działu kadr niż osobom mającym decydujący wpływ na zatrudnienie kandydata.

Data i miejsce urodzenia

Te informacje nie powinny mieć żadnego znaczenia przy zatrudnieniu. Oczywiście jeśli sądzisz, że umieszczenie tej informacji pomoże Ci w znalezieniu zatrudnienia, to ją tam umieść. Twój wiek i tak będzie można oszacować na podstawie wpisów związanych z doświadczeniem zawodowym i edukacją.

Poza tym jeśli starasz się o pracę w jakiejś skostniałej instytucji (np. urzędzie), to umieszczenie informacji o miejscu i dacie urodzenia może być wskazane.

Stopień niepełnosprawności

Jeśli w ogłoszeniu umieszczonym przez zakład pracy chronionej była informacja o preferowaniu osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, to możesz zamieścić taką informację w CV.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

W życiorysie umieść zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów obecnej i przyszłych rekrutacji, gdyż zgodnie z art. 23. ust 1. pkt 2 i 3 “Ustawy o ochronie danych osobowych” i art. 22^1. § 1. Kodeksu pracy przesyłając CV uprawniasz pracodawcę lub zleceniodawcę do przetwarzania danych tylko w obecnym procesie rekrutacyjnym. Dlatego lepiej umieścić poniższą formułkę:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy, dla potrzeb niezbędnych do realizacji obecnego i przyszłych procesów rekrutacji (zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997r o ochronie danych osobowych – Dz.U. nr 133 poz. 883).

Jeśli wysyłasz CV za granicę prawdopodobnie żadnej zgody nie będziesz musiał zamieszczać.

Czego nie umieszczać w CV?

Dane typu liczba potomstwa, stan cywilny, adres zameldowania raczej nie mówią nic o Twoich kwalifikacjach. Wymienione informacje umieść jedynie w przypadku, gdy jest szansa że mogłyby być okazać się przydatne np. chcesz skorzystać ze stażu organizowanego przez urząd pracy lub z programu unijnego kierowanego do osób zameldowanych na danym terenie.

Błędy popełniane przez kandydatów

Dokumenty, w których roi się od błędów ortograficznych, zdania nie mające żadnego sensu, literówki i rozjeżdżający się tekst to częsta przypadłość nadsyłanych dokumentów. O ile w przypadku stanowisk niewymagających kontaktu z klientem w formie pisemnej lub redagowania pism nie ma to aż takiego znaczenia (murarz, kasjer, mechanik), to w przypadku osoby, do której obowiązków należy “przygotowywanie projektów dokumentów” znajomość języka polskiego jest wskazana. W związku z tym pamiętaj, aby w trakcie tworzenia dokumentu w edytorze tekstu włączyć moduł sprawdzania pisowni. Przed wysłaniem aplikacji przeczytaj całość jeszcze raz.

Jeśli masz taką możliwość, to wydrukuj swoje CV, ponieważ czytając tekst na ekranie komputera zrozumienie tekstu u większość ludzi jest gorsze niż w przypadku wersji drukowanej (badania na ten temat: Reading linear texts on paper versus computer screen: Effects on reading comprehension” Anne Mangen, Bente R. Walgermo, Kolbjørn Brønnick). Drukując dokument będziesz mógł także zweryfikować czy wygląda tak jak się tego spodziewałeś, szczególnie jeśli używasz jakiegoś zaawansowanego formatowania tekstu.

Na koniec poproś inną osobę o przeczytanie i zasugerowanie poprawek przed wysłaniem dokumentów do potencjalnego pracodawcy.

Podsumowanie

Opracowując CV przygotuj schludny i profesjonalnie wyglądający dokument. Umieść w nim informacje istotne z punktu widzenia przyszłego pracodawcy. Sprawdź poprawność sporządzonego życiorysu pod kątem błędów ortograficznych, gramatycznych i stylistycznych. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
W załączeniu znajdziesz przykładowy dokument, na którym możesz się oprzeć przygotowując własne CV.


Pobierz darmowy wzór CVZainteresował Cię ten artykuł?

Jeśli masz jakieś uwagi lub chciałbyś podzielić się swoimi przemyśleniami dotyczącymi rekrutacji kandydatów i nadsyłanymi przez nich CV lub napisać coś o doświadczeniach związanych z tworzeniem CV, to zapraszam do komentowania. Możesz również udostępnić niniejszy artykuł swoim znajomym na Facebooku lub Twitterze.