IKZE 2017 w telegraficznym skrócie

Limit wpłat na IKZE w 2017 roku wynosi 5115,60 zł. Kwotę tę można odliczyć od podstawy opodatkowania na jednym formularzu PIT lub rozdzielić na kilka dokumentów. Rząd na razie zostawił IKE i IKZE w spokoju.

Politycy postanowili nie tykać się pieniędzy zgromadzonych na kontach IKZE obywateli. Co prawda wciąż słychać o knowaniach dotyczących zaboru środków zgromadzonych w OFE, ale IKE i IKZE mają pozostać na razie nietknięte.

Oczywiście wszystko może się zmienić w ciągu jednej nocy, dlatego warto zachować czujność. Na kontach zabezpieczenia emerytalnego nie znajduje się jeszcze zbyt dużo środków – na koniec pierwszego półrocza 2017 r. Polacy zgromadzili 1,3 mld zł, także nie jest to coś wartego większej uwagi naszych rządzących.

Tabela. Informacje liczbowe o IKZE za I półrocze 2017 r.

Informacje liczbowe o IKZE za I półrocze 2017 r.

 

Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego Dane ze sprawozdań dot. IKZE

Limit w 2017

W 2017 roku można było wpłacić do 5115,60 zł na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego i odliczyć tę kwotę od podstawy opodatkowania.

Rozliczenie IKZE w PIT

5115,60 zł (lub mniej, w zależności od chęci i możliwości) można było wpłacić jednorazowo lub rozbić na mniejsze przelewy. Podobnie jest z odliczeniem od podstawy tzn. wpłaconą kwotę można odliczyć na jednym PIT lub rozbić na kilka. Można część wpłaconych pieniędzy odliczyć na PIT-37, a resztę na PIT-28. Jak komu wygodnie, nie ma w tym zakresie większych ograniczeń. Szczegółowych informacji udzielą konsultanci Krajowej Informacji Skarbowej.

Możesz też rzucić okiem na poprzedni wpis zatytułowany „IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego„.


Zainteresował Cię ten artykuł?