Darmowa pomoc prawna przy zakładaniu działalności dla osób m.in. przed 26 rokiem życia

darmowa pomoc prawna

01.01.2016 r. weszła w życie ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, której skutkiem jest utworzenie na terenie całego kraju sieci ponad 1500 punktów pomocy prawnej finansowanych z budżetu państwa.

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej weszła w życie z początkiem 2016 roku.

W ramach świadczonej pomocy osoby uprawnione m.in. przed ukończeniem 26 lat, po 65 roku życia, rodziny wielodzietne, osoby korzystające z pomocy społecznej bez względu na wiek mogą skorzystać z porad dotyczących np. spraw prawa cywilnego (wyjaśnić wątpliwości dotyczące zawieranych umów zlecenie i o dzieło), prawa pracy (umowa o zakazie konkurencji) oraz skonsultować z prawnikiem kroki związane z planowanym rozpoczęciem działalności gospodarczej.

W zależności od punktu pomoc prawna świadczona jest przez adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych lub doświadczonych prawników spełniających wymogi ustawy.

Osoby uprawnione, miejsce i zakres usług

Kto jest uprawniony do korzystania z usług prawników opłacanych z budżetu państwa?
 • młodzież do 26 lat,
 • seniorzy powyżej 65 roku życia,
 • osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
 • kombatanci i weterani,
 • zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.
Zakres świadczonych usług:
 • przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
 • prawo cywilne,
 • prawo pracy,
 • sprawy administracyjne,
 • ubezpieczenia społeczne,
 • prawo karne,
 • sprawy rodzinne,
 • prawo podatkowe (z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej).

Pomoc nie obejmuje spraw z zakresu  działalności gospodarczej (z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia), prawa dewizowego, celnego i handlowego.

Miejsce świadczenia usług

Docelowo w każdym powiecie mają zostać utworzone minimum dwa miejsca, gdzie ma być świadczona pomoc prawna dla uprawnionych. Nie wprowadzono rejonizacji, więc jeśli jesteś uprawniony do świadczeń, wówczas możesz skorzystać z dowolnego punktu. Mapę punktów pomocy znajdziesz na dedykowanej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Czy warto?

Czy warto skorzystać z pomocy prawnika opłacanej z budżetu? Sam nie mam doświadczeń z nieodpłatną pomocą, ponieważ nie jestem do niej uprawniony. Jednak rozmawiałem z osobami, które korzystały z usług “darmowych” prawników i były zadowolone z poziomu obsługi.

Podsumowanie

Jeśli jesteś osobą niezbyt doświadczoną w biznesie, a ktoś zaproponował Ci zrobienie wspólnego przedsięwzięcia, podsunął jakąś umowę do podpisu (umowę agencyjną, zlecenie), której zapisów do końca nie rozumiesz lub chcesz dowiedzieć się o potencjalnych konsekwencjach związanych z podpisaniem weksla, wówczas warto skorzystać z usług prawnika. Jeżeli nie stać Cię na opłacenie usług np. radcy prawnego, a jesteś osobą uprawnioną do skorzystania z darmowej porady prawnej ze względu na wiek lub niskie dochody, wówczas warto poradzić się profesjonalisty opłaconego przez rząd.


Zainteresował Cię ten artykuł?

Jeśli masz jakieś uwagi lub chciałbyś podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z pomocą prawną finansowaną z budżetu, wówczas zapraszam do komentowania. Możesz również udostępnić niniejszy artykuł swoim znajomym na Facebooku lub Twitterze.