01.01.2016 r. weszła w życie ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, której skutkiem jest utworzenie na terenie całego kraju sieci ponad 1500 punktów pomocy prawnej finansowanych z budżetu państwa.
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej weszła w życie z początkiem 2016 roku.
W ramach świadczonej pomocy osoby uprawnione m.in. przed ukończeniem 26 lat, po 65 roku życia, rodziny wielodzietne, osoby korzystające z pomocy społecznej bez względu na wiek mogą skorzystać z porad dotyczących np. spraw prawa cywilnego (wyjaśnić wątpliwości dotyczące zawieranych umów zlecenie i o dzieło), prawa pracy (umowa o zakazie konkurencji) oraz skonsultować z prawnikiem kroki związane z planowanym rozpoczęciem działalności gospodarczej.
W zależności od punktu pomoc prawna świadczona jest przez adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych lub doświadczonych prawników spełniających wymogi ustawy.
Osoby uprawnione, miejsce i zakres usług
Kto jest uprawniony do korzystania z usług prawników opłacanych z budżetu państwa?
- młodzież do 26 lat,
- seniorzy powyżej 65 roku życia,
- osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
- kombatanci i weterani,
- zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.
Zakres świadczonych usług:
- przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
- prawo cywilne,
- prawo pracy,
- sprawy administracyjne,
- ubezpieczenia społeczne,
- prawo karne,
- sprawy rodzinne,
- prawo podatkowe (z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej).
Pomoc nie obejmuje spraw z zakresu działalności gospodarczej (z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia), prawa dewizowego, celnego i handlowego.
Miejsce świadczenia usług
Docelowo w każdym powiecie mają zostać utworzone minimum dwa miejsca, gdzie ma być świadczona pomoc prawna dla uprawnionych. Nie wprowadzono rejonizacji, więc jeśli jesteś uprawniony do świadczeń, wówczas możesz skorzystać z dowolnego punktu. Mapę punktów pomocy znajdziesz na dedykowanej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Czy warto?
Czy warto skorzystać z pomocy prawnika opłacanej z budżetu? Sam nie mam doświadczeń z nieodpłatną pomocą, ponieważ nie jestem do niej uprawniony. Jednak rozmawiałem z osobami, które korzystały z usług “darmowych” prawników i były zadowolone z poziomu obsługi.
Podsumowanie
Jeśli jesteś osobą niezbyt doświadczoną w biznesie, a ktoś zaproponował Ci zrobienie wspólnego przedsięwzięcia, podsunął jakąś umowę do podpisu (umowę agencyjną, zlecenie), której zapisów do końca nie rozumiesz lub chcesz dowiedzieć się o potencjalnych konsekwencjach związanych z podpisaniem weksla, wówczas warto skorzystać z usług prawnika. Jeżeli nie stać Cię na opłacenie usług np. radcy prawnego, a jesteś osobą uprawnioną do skorzystania z darmowej porady prawnej ze względu na wiek lub niskie dochody, wówczas warto poradzić się profesjonalisty opłaconego przez rząd.
Jeśli masz jakieś uwagi lub chciałbyś podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z pomocą prawną finansowaną z budżetu, wówczas zapraszam do komentowania. Możesz również udostępnić niniejszy artykuł swoim znajomym na Facebooku lub Twitterze.